خانه / امنیت اطلاعات / مخالف توسعه فضای سایبر نیستیم اما تأمین امنیت فضای سایبری برعهده پلیس است

مخالف توسعه فضای سایبر نیستیم اما تأمین امنیت فضای سایبری برعهده پلیس است

به گزارش خبرنگار انتظامی فارس سرهنگ حسین رمضانی معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا با اشاره به اجرای عملیات پانجی‌آ ۸ در رابطه با فروش، عرضه و تبلیغ داروهای غیرمجاز و تقلبی در فضای سایبر گفت: این عملیات با مشارکت ۱۱۵ کشور در خرداد ماه امسال انجام شد که یک هفته همکاران پلیس فتا درگیر این کار بودند و شمار زیادی افراد شناسایی و دستگیر شدند.

وی گفت: در این عملیات با شناسایی سایت‌ها بیش از ۹۰ نفر در کشور دستگیر شدند و ارزش ریالی داروهای مکشوفه ۱۴ میلیارد ریال در سطح کشور بود.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا خاطرنشان کرد: از این رقم ۱۳۱ هزار و ۶۲۲ مورد تجهیزات غیرمجاز و ۹۵۰ هزار گرم مکمل و ۹۸ هزار قرص و آمپول کشف شد.

وی گفت: در این عملیات بین‌المللی ۱۵۶ نفر در ۱۱۵ کشور دستگیر شدند و ارزش کل مواد کشف شده ۸۱ میلیون دلار بود که ۲۳۶ نهاد از نهادهای قانونگزاری، پلیس و گمرک در این عملیات همکاری داشتند.

وی به مردم توصیه کرد: در ایران هیچ‌گونه فروش و تبلیغ دارو در فضای سایبری مجاز نیست، بنابراین مردم بدانند که اینگونه افراد که در فضای سایبری دارو تبلیغ می‌کنند به دنبال منافع خود هستند.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا در رابطه با داروهایی که توسط پلیس سایبری از پانجی‌آ ۴ تا ۸ کشف شد، گفت: در سال ۲۰۱۱، ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار قلم داروی غیرمجاز و تقلبی، سال ۲۰۱۲، ۴ میلیون و ۳۵۳ هزار داروی غیرمجاز و تقلبی و سال ۲۰۱۳، ۱۰ میلیون داروی غیرمجاز و تقلبی و سال ۲۰۱۴، ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار داروی غیرمجاز کشف شد.

رمضانی گفت: تجهیزات پزشکی و پروتزهای غیرمجازی که توسط مردم از طریق فضای سایبر خریداری شد، در مواردی آسیب‌های زیادی به افراد وارد کرد.

وی گفت: در سال ۲۰۱۶ نیز پانجی‌آ ۹ را اجرا خواهیم کرد که زمان آن محرمانه است ولی اجرا خواهد شد.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا تأکید کرد: پلیس سایبری موظف است تا با جرایم این فضا برخورد کند، اما در عین حال حفظ حریم خصوصی و آزادی‌های مشروع افراد از اولویت‌های این نهاد است. هر چند همچنان که در فضای واقعی برخی جرائم وجود دارد، در فضای سایبری نیز به همین شکل است و اینکه بسیاری از مواد از طریق پست به دست مصرف‌کننده می‌رسد، ما جلسات متعددی با مسئولان ادارات پست داشتیم و آنها در حال بررسی اقدامات لازم در جهت جلوگیری از سوءاستفاده از پست برای ارسال مواد مجرمانه بودند.

وی در خصوص موضوع باج‌افزارها گفت: به شدت با این موارد برخورد می‌کنیم و به مردم توصیه می‌کنیم به پیامک‌هایی که نمی‌شناسند و ایمیل‌هایی که نمی‌شناسند و آنها را برای دیدن چیزی تشویق می‌کنند شک کنند و بدانند که حتماً موضوعی در کمین است.

رمضانی در توضیح باج‌افزارها گفت: مجرمین با ارسال پیامک و ایمیل به افراد اقدام به ارسال لینک می‌کنند، زمانی که کاربر بر روی لینک کلیک می‌کند باج‌افزار پنهان شده در لینک فعال شده و دسترسی صاحب ایمیل یا پیامک اطلاعات خود را مسدود می‌کند و در اینجا فرد مجرم شروع به باج‌گیری برای دادن اطلاعات فرد می‌کند.

وی گفت: ما به دنبال کشف و پیگیری نیستیم و دوست داریم کشفیات ما صفر باشد، ولی در عین حال تلاش قاطع داریم تا جرائم را کاهش دهیم.

وی گفت: در سال ۲۰۱۴، ۲۰ میلیون داروی غیرمجاز کشف شد که دو برابر سال ۲۰۱۳ بود.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا تأکید کرد: ما مخالف توسعه فضای سایبر نیستیم اما تأمین امنیت فضای سایبری برعهده پلیس است و برای ما فرقی ندارد که جرم در اینترنت، گوشی‌های تلفن همراه، پیامک‌ها و یا هرگونه نرم‌افزاری صورت پذیرد، چرا که با آن برخورد می‌شود.

وی در رابطه با لینک‌های ارسالی تلگرام که با ارسال کدی فیلم یا عکس‌های نامناسب برای فرد ارسال می‌شود، گفت: ما این موضوع را پیگیری کرده‌ایم و درخواستی برای ICGI ارسال کرده‌ایم تا این موضوع رسیدگی شود.

رمضانی خاطرنشان کرد: امروزه ۷۰ درصد جرائم سایبری در اروپا، ۴۰ درصد در آفریقا، ۴۰ درصد در آسیا و ۳۰ درصد در آمریکا بعد بین‌المللی پیدا کرده است، یعنی یک جرم سایبری در یک لحظه چندین کشور را درگیر خود می‌کند.

معاون امور بین‌الملل و حقوقی پلیس فتا خاطرنشان کرد: ایران قدرت کشف بیش از ۸۰ درصد جرائم سایبری را دارد، این در حالی است که کشورهای پیشرفته در بهترین حالت، توانایی کشف ۲۰ تا ۳۰ درصد جرائم را دارند که البته یک علت کشفیات کم کشورهای پیشرفته، پیچیدگی اقدامات مجرمانه در کشورهای غربی است.

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bigtheme