خانه / امنیت اطلاعات / واکنش واشنگتن به خبر جاسوسی NSA از روسای جمهور فرانسه

واکنش واشنگتن به خبر جاسوسی NSA از روسای جمهور فرانسه

در پی انتشار خبر جاسوسی آمریکا از سه رئیس جمهور اخیر فرانسه توسط سایت «ویکی‌لیکس»، کاخ سفید با تکذیب این خبر اعلام کرد که ارتباطات «فرانسوآ اولاند» رئیس‌جمهور فرانسه را هدف قرار نداده بوده است.

به گزارش خبرگزاری فارس، به نوشته نشریه فرانسوی «لوپوئن»، «ند پرایس» سخنگوی آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) بدون اشاره به جزئیات عملیات‌هایی که ممکن است در گذشته صورت گرفته باشد، اعلام کرد: «ما هرگز ارتباطات فرانسوآ اولاند را هدف قرار نداده و نخواهیم داد. ما در خصوص تمامی موضوعات و مسائل بین‌المللی با فرانسه همکاری تنگاتنگ داریم و فرانسه از شرکای اجتناب‌ناپذیر ما محسوب می‌شود.»

وی افزود: «به طور کلی ما هیچگونه عملیات نظارتی بر فعالیت‌ کشورهای خارجی جز در مواردی که بحث امنیت ملی ویژه و قابل تأملی در ارتباط با آمریکا مطرح باشد، انجام نمی‌دهیم. این موضوع می‌تواند شهروندان عادی و حتی رهبران سیاسی را هم در‌ بر گیرد.»

اظهارات این سخنگو در حالی صورت می‌گیرد که دستگاه اجرایی آمریکا در ابتدای افشای خبر این جاسوسی از سوی ویکی‌لیکس از ارائه هرگونه توضیح یا تکذیب این خبر خودداری کرد.

سایت افشاگر ویکی لیکس بامداد روز چهارشنبه با صدور بیانیه ای از جاسوسی آمریکا از دستکم سه رئیس جمهور اخیر فرانسه خبر داد.

بنا بر اعلام این سایت، آژانس امنیت ملی آمریکا طی سال‌های ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۲ میلادی از ژاک شیراک، نیکلا سارکوزی و فرانسوا اولاند روسای جمهور اسبق، سابق و کنونی فرانسه جاسوسی کرده و به شنود مکالمات دولتی و رصد مکاتبات آنها پرداخته است.

ویکی لیکس همزمان با انتشار این خبر، هزاران سند که برخی از آنها «فوق سری» هستند، از ارتباطات دولتی فرانسه در مجموعه ای تحت عنوان «جاسوسی از الیزه» منتشر کرده است.

آمریکا در این مدت علاوه بر روسای جمهور، از وزرا، مقامات ارشد دولتی و همچنین سفیر فرانسه در واشنگتن نیز جاسوسی کرده است.

 

دیدگاهتان را ثبت کنید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شدعلامتدارها لازمند *

*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

bigtheme